L6R60D-120-C14
DigiKey Part Number
364-1299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R60D-120-C14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
4.72" L x 2.01" W x 1.34" H (120.0mm x 51.0mm x 34.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
5.41A
Weight
0.617 lb (280.00 g)
Power (Watts)
65 W