THL 20-4813WI
DigiKey Part Number
THL20-4813WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 20-4813WI
Description
DC DC CONVERTER 15V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.34A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THL 20-4813WI Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.34A