TEN 30-2432WIN
DigiKey Part Number
TEN30-2432WIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 30-2432WIN
Description
DC DC CONVERTER 5V +/-15V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 3 Output 5V 15V -15V 4A, 333mA, 333mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 30-2432WIN Models
Category
Current - Output (Max)
4A, 333mA, 333mA
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Number of Outputs
3
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 2
15V