TCR3UF33A,LM(CT
DigiKey Part Number
264-TCR3UF33A,LM(TR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3UF33A,LM(CT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR3UF33A,LM(DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3UF33A,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SMV
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA
Category
Voltage Dropout (Max)
0.287V @ 300mA
Current - Quiescent (Iq)
680 nA
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V