TPS61097A-33DBVT
DigiKey Part Number
296-39431-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-39431-1-ND - Cut Tape (CT)
296-39431-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS61097A-33DBVT
Description
IC REG BOOST 3.3V 200MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 200mA (Switch) SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS61097A-33DBVT Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Up
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
SOT-23-5
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
0.9V