TPS2HB16AQPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS2HB16AQPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS2HB16AQPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS2HB16AQPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS2HB16AQPWPRQ1
Description
HYDRA 16 MOHM OTP A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 60A 16-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS2HB16AQPWPRQ1 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
60A
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
16mOhm
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
2
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
3V ~ 28V