TPS1H200AQDGNRQ1
DigiKey Part Number
296-50416-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-50416-1-ND - Cut Tape (CT)
296-50416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS1H200AQDGNRQ1
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2.5A 8-HVSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS1H200AQDGNRQ1 Models
Category
Rds On (Typ)
200mOhm
Mfr
Input Type
Non-Inverting
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Auto Restart
Part Status
Active
Fault Protection
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Outputs
1
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
8-HVSSOP
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 40V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A