TMS320C6412GDK500
DigiKey Part Number
2156-TMS320C6412GDK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS320C6412GDK500
Description
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, 32-BIT
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 500MHz 548-FC/CSP (23x23)
Category
Non-Volatile Memory
External
Manufacturer
Texas Instruments
On-Chip RAM
288kB
Series
Voltage - I/O
3.30V
Packaging
Bulk
Voltage - Core
1.40V
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 90°C (TC)
Type
Fixed Point
Mounting Type
Surface Mount
Interface
Host Interface, McBSP, PCI
Package / Case
548-BFBGA, FCCSPBGA
Clock Rate
500MHz