TLV61220DBVR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TLV61220DBVR |
Description | IC REG BOOST ADJ 220MA SOT23-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 220mA (Switch) SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TLV61220DBVR Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Output (Max) 5.5V |
Part Status Active | Current - Output |
Function Step-Up | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package SOT-23-6 |
Voltage - Input (Min) 0.7V | Base Product Number |