TL2575HV-15IKV | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-21502-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TL2575HV-15IKV |
Description | IC REG BUCK 15V 1A TO220-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TL2575HV-15IKV Models |
Category | Voltage - Input (Max) 60V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tube | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 52kHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Voltage - Input (Min) 4.75V | Base Product Number |