SN74LVC1G175DBVT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SN74LVC1G175DBVT |
Description | IC FF D-TYPE SGL 1-BIT SOT-23-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Flip Flop 1 Element D-Type 1 Bit Positive Edge SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SN74LVC1G175DBVT Models |
Category | Max Propagation Delay @ V, Max CL 5ns @ 5V, 50pF |
Manufacturer Texas Instruments | Trigger Type Positive Edge |
Series | Current - Output High, Low 32mA, 32mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V |
Part Status Active | Current - Quiescent (Iq) 10 µA |
Function Reset | Input Capacitance 3 pF |
Type D-Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Type Non-Inverted | Mounting Type Surface Mount |
Number of Elements 1 | Supplier Device Package SOT-23-6 |
Number of Bits per Element 1 | Package / Case SOT-23-6 |
Clock Frequency 175 MHz | Base Product Number |