SN65HVD70DGSR
DigiKey Part Number
296-40516-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-40516-1-ND - Cut Tape (CT)
296-40516-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN65HVD70DGSR
Description
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 10VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-VSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN65HVD70DGSR Models
Category
Receiver Hysteresis
70 mV
Manufacturer
Texas Instruments
Data Rate
400kbps
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Transceiver
Mounting Type
Surface Mount
Protocol
RS422, RS485
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)