OPA170AIDR
DigiKey Part Number
296-46320-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46320-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46320-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA170AIDR
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
EDA/CAD Models
OPA170AIDR Models
Category
Voltage - Input Offset
250 µV
Mfr
Current - Supply
110µA
Current - Output / Channel
17 mA
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Slew Rate
0.4V/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gain Bandwidth Product
1.2 MHz