LP5912Q2.8DRVTQ1
DigiKey Part Number
296-LP5912Q2.8DRVTQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP5912Q2.8DRVTQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP5912Q2.8DRVTQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5912Q2.8DRVTQ1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6-WSON
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
LP5912Q2.8DRVTQ1 Models
PSRR
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 500mA