LP2950CDTX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP2950CDTX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP2950CDTX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP2950CDTX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2950CDTX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-252-3
EDA/CAD Models
LP2950CDTX-3.3/NOPB Models
Current - Supply (Max)
14 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA