LMZ31707RVQT
DigiKey Part Number
296-37136-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-37136-1-ND - Cut Tape (CT)
296-37136-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ31707RVQT
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 39W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5.5V 7A 2.95V - 17V Input
EDA/CAD Models
LMZ31707RVQT Models
Mfr
Features
OCP, OTP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
95%
Package / Case
42-BQFN Module
Size / Dimension
0.40" L x 0.40" W x 0.17" H (10.2mm x 10.2mm x 4.4mm)
Voltage - Input (Min)
2.95V
Supplier Device Package
42-B3QFN (10x10)
Voltage - Input (Max)
17V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
7A