LMS1587CT-3.3/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 11 764
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 045
Datasheet
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
In Stock: 148
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 469
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LMS1587CT-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LMS1587CT-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMS1587CT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LMS1587CT-3.3/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
13 mA
Part Status
Active
PSRR
72dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
13V
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 3A