LMR36006FSCQRNXRQ1
DigiKey Part Number
296-LMR36006FSCQRNXRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36006FSCQRNXRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36006FSCQRNXRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36006FSCQRNXRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA 12VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 600mA 12-PowerVFQFN
EDA/CAD Models
LMR36006FSCQRNXRQ1 Models
Category
Voltage - Output (Max)
60V
Frequency - Switching
2.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Min)
4.2V
Supplier Device Package
12-VQFN-HR (3x2)
Voltage - Input (Max)
60V