LM5166EVM-C33A
DigiKey Part Number
296-45470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5166EVM-C33A
Description
EVAL BOARD FOR LM5166
Detailed Description
LM5166 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
500mA
Voltage - Input
4.5V ~ 65V
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
200kHz
Utilized IC / Part
LM5166
Voltage - Output
3.3V