LM43602QPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-42119-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-42119-1-ND - Cut Tape (CT)
296-42119-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM43602QPWPRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
EDA/CAD Models
LM43602QPWPRQ1 Models
Voltage - Output (Max)
28V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
36V