LM4040D25QDBZR
DigiKey Part Number
296-17942-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-17942-1-ND - Cut Tape (CT)
296-17942-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040D25QDBZR
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4040D25QDBZR Models
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Cathode
80 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±1%