LM3671MF-1.8EV
DigiKey Part Number
LM3671MF-1.8EV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3671MF-1.8EV
Description
EVAL BOARD FOR LM3671
Customer Reference
Detailed Description
LM3671 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
600mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
2MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM3671
Voltage - Output
1.8V