LM2940IMPX-12/NOPB
DigiKey Part Number
296-46112-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46112-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46112-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2940IMPX-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 1A SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
EDA/CAD Models
LM2940IMPX-12/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
66dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A