LM2940IMPX-10/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 8 157
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM2940IMPX-10/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM2940IMPX-10/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM2940IMPX-10/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM2940IMPX-10/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2940IMPX-10/NOPB
Description
IC REG LINEAR 10V 1A SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM2940IMPX-10/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
63dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A