LM2575T-12/LF03 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 165
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads
LM2575T-12/LF03
DigiKey Part Number
296-35120-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575T-12/LF03
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2575T-12/LF03 Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Frequency - Switching
52kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4V