LM1117MPX-3.3/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 895
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 793
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
Direct
onsemi
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Rohm Semiconductor
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM1117MPX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM1117MPX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM1117MPX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM1117MPX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117MPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM1117MPX-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Series
Current - Supply (Max)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA