LM1117DT-2.85/NOPB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | LM1117DT-2.85/NOPB-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM1117DT-2.85/NOPB |
Description | IC REG LIN 2.85V 800MA TO252-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM1117DT-2.85/NOPB Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 5 mA |
Packaging Tube | Current - Supply (Max) 10 mA |
Part Status Obsolete | PSRR 75dB (120Hz) |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 15V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V | Supplier Device Package TO-252-3 |
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA | Base Product Number |