F28P550SG8PZR
DigiKey Part Number
296-F28P550SG8PZRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P550SG8PZR
Description
C2000 32-BIT MCU WITH 150MHZ 512
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x TMS320F28P55x Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
133K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 35x12b SAR; D/A 1x12b
Core Processor
C28x
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
150MHz