AMC1301EVM
DigiKey Part Number
296-44429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1301EVM
Description
EVAL BOARD FOR AMC1301
Detailed Description
AMC1301 - 1 - Single Channels per IC Isolation Amplifier Evaluation Board
Category
Current - Output / Channel
13mA
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Supply (Main IC)
7.2mA
Packaging
Bulk
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
3V ~ 5.5V