AMC1301DWV
DigiKey Part Number
296-46503-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1301DWV
Description
IC OPAMP ISOLATION 1 CIRC 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMC1301DWV Models
Category
Current - Supply
5.9mA
Mfr
Current - Output / Channel
13 mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Min)
3 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Gain Bandwidth Product
1 MHz
Package / Case
8-SOIC (0.295", 7.50mm Width)