TPLH-3R0/3000SL60138
DigiKey Part Number
2085-TPLH-3R0/3000SL60138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLH-3R0/3000SL60138
Description
CAP 3000F 3.0V THREADED
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Axial, Can - Screw Terminals 0.26mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Termination
Screw Terminals
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension
2.362" Dia (60.00mm)
Capacitance
3000 F
Height - Seated (Max)
5.453" (138.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.26mOhm