TPLC-3R8/200MR16X25
DigiKey Part Number
2085-TPLC-3R8/200MR16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLC-3R8/200MR16X25
Description
CAP LITHIUM HYBRID 200F 3.8V
Detailed Description
200 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 70mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
200 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 1kHz