FN9260B-10-06
FN9260B-10-06
FN9260B-10-06
DigiKey Part Number
817-1494-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9260B-10-06
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Connector Style
IEC 320-C14
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
3
Approval Agency
CQC, CSA, ENEC, UL
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Base Product Number
Current Rating - Filter
10A