EVSW-50/25-3-SP
DigiKey Part Number
484-EVSW-50/25-3-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVSW-50/25-3-SP
Description
ORANGE SHRINK 2:1 RATIO
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.969" (50.00mm) 2 to 1 Orange Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Inner Diameter - Supplied
1.969" (50.00mm)
Mfr
Inner Diameter - Recovered
0.984" (24.99mm)
Series
Recovered Wall Thickness
0.045" (1.14mm)
Packaging
Spool
Material
Part Status
Active
Features
Flame Retardant
Type
Color
Shrinkage Ratio
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Shrink Temperature
70°C