Image for EVSW-26/12.7-3-SP is not available
EVSW-26/12.7-3-SP
DigiKey Part Number
484-EVSW-26/12.7-3-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVSW-26/12.7-3-SP
Description
ORANGE SHRINK 2:1 RATIO
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.024" (26.01mm) 2 to 1 Orange
Category
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
70°C
Inner Diameter - Supplied
1.024" (26.01mm)