ATUM-12/4-X-STK
DigiKey Part Number
ATUM-12/4-X-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-12/4-X-STK
Description
HEAT SHRINK TUBING
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.472" (11.99mm) 3 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.472" (11.99mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.157" (3.99mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Non-Cancelable/Non-Returnable
Alternate Color
HEATSHRINK DUALWALL 12MM X 4'