ATUM-12/4-0-SP
DigiKey Part Number
ATUM-12/4-0-SP-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-12/4-0-SP
Description
HEATSHRINK 0.472" X 656.2' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.472" (11.99mm) 3 to 1 Black 656.2' (200.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
656.2' (200.0m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.472" (11.99mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.157" (3.99mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
HEATSHRINK DUALWALL 12MM X 4'