55A0111-20-9
DigiKey Part Number
484-55A0111-20-9-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-20-9
Description
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE FEET
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/32 White 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.050" (1.27mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/32
Spool Size
5000.0' (1524.0m)
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 13 892 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND20AWG 600V RED FEET
In-Stock: 7603
HOOK-UP STRND 20AWG 600V BLUE