V23050-A1110-A551
DigiKey Part Number
PB1311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V23050-A1110-A551
Description
RELAY SAFETY 6PST 8A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B) 110VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Series
Must Release Voltage
11 VDC
Packaging
Tube
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mounting Type
Through Hole
Coil Current
10.9 mA
Coil Voltage
110VDC
Coil Power
1.2W
Contact Form
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Coil Resistance
10 kOhms
Contact Rating (Current)
8 A
Base Product Number
Switching Voltage
400VAC - Max