HSA58R25F
HSA58R25F
HSA58R25F
DigiKey Part Number
A127583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA58R25F
Description
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.25 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Resistance
8.25 Ohms
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
10W