RXM-916-ES | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RXM-916-ES-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RXM-916-ES |
Description | RF RECEIVER FM/FSK 916MHZ MODULE |
Customer Reference | |
Detailed Description | - RF Receiver FM, FSK 916MHz -102dBm 56kbps PCB, Surface Mount Module |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Receiving 6.5mA |
Manufacturer TE Connectivity Linx | Data Interface PCB, Surface Mount |
Packaging Tube | Antenna Connector PCB, Surface Mount |
Part Status Obsolete | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Frequency 916MHz | Operating Temperature 0°C ~ 70°C |