CONSMB012-G
DigiKey Part Number
343-CONSMB012-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CONSMB012-G
Description
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMB Connector Plug, Female Socket 50 Ohms Free Hanging (In-Line), Right Angle Crimp
EDA/CAD Models
CONSMB012-G Models
Category
Frequency - Max
12 GHz
Packaging
Bag
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Plug, Female Socket
Contact Termination
Crimp
Center Contact Plating
Shield Termination
Crimp
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Voltage Rating
750 V