consma020.062-g_sideB
CONSMA020.062-G
CONSMA020.062-G
CONSMA020.062-G
DigiKey Part Number
343-CONSMA020.062-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CONSMA020.062-G
Description
CONN SMA FML EDGE MNT 0.062" PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMA Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohms Board Edge, End Launch Solder
EDA/CAD Models
CONSMA020.062-G Models
Packaging
Tray
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Receptacle, Female Socket
Center Contact Plating
Contact Termination
Solder
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
500 V
Mounting Type
Board Edge, End Launch
Mating Cycles
500
Fastening Type
Threaded
Base Product Number
Frequency - Max
18 GHz