ANT-916-CW-HW
DigiKey Part Number
ANT-916-CW-HW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-CW-HW
Description
RF ANT 916MHZ WHIP STR RP-SMA ML
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Straight RP-SMA Male Connector Mount
Category
Antenna Type
Whip, Straight
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
1.2dBi
Termination
RP-SMA Male
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
4.724" (120.00mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
900MHz ~ 930MHz