DTM13-12PA-R020
DigiKey Part Number
1734-DTM13-12PA-R020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM13-12PA-R020
Description
DTM13-12PA-R020, HDR,12P, BLK,RA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 12 position 0.165" (4.20mm)
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.85mm)
Series
Insulation Height
1.378" (35.00mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Nickel
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Positions
Features
Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
7.5A