PLEA67BCA4R7M-1PT00
DigiKey Part Number
445-PLEA67BCA4R7M-1PT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-PLEA67BCA4R7M-1PT00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-PLEA67BCA4R7M-1PT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLEA67BCA4R7M-1PT00
Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 1.08 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Thin Film Inductor 400 mA 1.08Ohm Max 0402 (1006 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
300mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.08Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)