PID100-251M
DigiKey Part Number
495-PID100-251MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID100-251MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID100-251MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID100-251M
Description
FIXED IND 250UH 460MA 1.13 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 µH Shielded Wirewound Inductor 460 mA 1.13Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PID100-251M Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
645mA
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
1.13Ohm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)