FK26C0G2A392JN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 500
Similar
In Stock: 500
In Stock: 980
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
3900 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK26C0G2A392JN000
DigiKey Part Number
445-FK26C0G2A392JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26C0G2A392JN000
Description
CAP CER 3900PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26C0G2A392JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)