FK16C0G2A822JN020 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 450
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 697
8200 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK16C0G2A822JN020
DigiKey Part Number
445-8337-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16C0G2A822JN020
Description
CAP CER 8200PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK16C0G2A822JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)