FG26C0G2W822JNT00
DigiKey Part Number
445-FG26C0G2W822JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26C0G2W822JNT00
Description
CAP CER 8200PF 450V C0G RADIAL
Detailed Description
8200 pF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG26C0G2W822JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)